Samotność, a stan zdrowia

Samotność, a stan zdrowia

Samotne życie lub nawet poczucie samotnośc i mogą zwiększać ryzyko obniżenia się stanu zdrowia - do takich wniosków doszli autorzy dwóch badań dotyczących izolacji i samotności. Założeniem obu badań było stwierdzenie, że izolacja od przyjaciół i rodziny wpływa na jakość oraz długość życia człowieka. Oba badania były jednymi z największych jakie kiedykolwiek przeprowadzono w sprawie tego zagadnienia.

Badanie nr 1 

Pierwsze badanie objęło prawie 45 tysięcy dorosłych w wieku 45 lat i więcej, które cierpiały na choroby serca. Badane osoby pochodziły w sumie z 44 różnych krajów. Około 19% wszystkich osób żyło samotnie - te osoby miały o wiele większe prawdopodobieństwo na to, że umrą w trakcie czterech kolejnych lat, w trakcie których trwało badanie.

Największe ryzyko śmierci dotyczyło osób w średnim wieku. Osoby w wieku od 45 do 65 roku życia, mieszkające samotnie, miały o 24% większe prawdopodobieństwo na to, że umrą w trakcie badania niż osoby żyjące z współmałżonkami, czy współlokatorami.

"Wśród osób, które poza chorobami układu sercowo-naczyniowego cierpiały również na cukrzycę typu 2, ryzyko śmierci wzrastało aż o około 40%" - mówi doktor Deepak L. Bhatt, kardiolog z Bostonu, który przyglądał się badaniu. "Takie połączenie oznacza, że powinniśmy upewnić się, czy pacjent na pewno przyjmuje przepisane leki i regularnie pojawia się na badaniach kontrolnych, a nawet, czy odżywia się zdrowo" - dodaje doktor Bhatt.

Specjaliści zgadzają się z wynikami badania i mówią, że samotność jest istotnym czynnikiem wpływającym na stan zdrowia pacjenta, ale często nie bierze się jej pod uwagę. "Powinniśmy częściej przyglądać się zagadnieniu samotności, rozmawiać z pacjentem na ten temat, nawiązać silniejszą więź" - mówi doktor Carla M. Perissinotto, geriatra z San Francisco.

Badanie nr 2

Doktor Pesissinotto oraz jej współpracownicy przeprowadzili inne badanie, w którym ponad 1600 osób w wieku powyżej 60 lat obserwowano przez sześć lat od 2002 do 2008 roku. Główne zagadnienia poruszane przez lekarzy dotyczyły osamotnienia, izolacji, opuszczenia i braku towarzystwa.

43% badanych czuło się samotnie przynajmniej od czasu do czasu. Co ciekawe, aż 63% osób, które czuło się samotnie, było w związku małżeńskim lub partnerskim. Osoby czujące się samotnie miały o 45% większe prawdopodobieństwo tego, że umrą w czasie trwania badania, a więc na przestrzeni sześciu lat od jego rozpoczęcia w roku 2002. Zwiększone prawdopodobieństwo pozostało nawet po odjęciu przez lekarzy innych czynników branych pod uwagę przy prognozowaniu długości życia, takich jak wiek, depresja, zarobki, czy pochodzenie etniczne.

Osamotnienie ma również wpływ na trudności z wykonywaniem podstawowych czynności takich jak chodzenie, wchodzenie po schodach, jedzenie, mycie się oraz ubieranie się. Doktor  Perissinotto, która odwiedza swoich starszych pacjentów, stwierdziła, że zaskoczył ją ogromny wpływ samotności na stan zdrowia: "Odkrycie tej zależności było prawdę mówiąc rzeczą przykrą" - mówi.

"Mam pacjetnkę, która traci na wadze, ponieważ jedzenie nie sprawia jej przyjemności, dlatego, że nie jest już dla niej zjawiskiem społecznym, ponieważ jest ona samotna" - mówi Perissinotto . Wspomniana pacjentka ma co jeść, ale jedzenie nie sprawia jej przyjemności, więc nie jada i przez to chudnie. Pacjentka mówi wprost, że jest samotna. Zadaniem doktor Perissinotto jest więc nie upewnienie się, że pacjentka je regularnie, ale że ma ona kogoś do towarzystwa podczas posiłków, do kogo może się odezwać od czasu do czasu.

Problem samotności

Nie zawsze jest jednak tak, że to samotność powoduje problemy zdrowotne, czasem zależność jest odwrotna - problemy zdrowotne i fizyczne mogą przynieść ze sobą osamotnienie i izolację. Doktor Perissinotto ma też pacjentkę, która jest bardzo bystra umysłowo, ale niestety ma problemy z wchodzeniem i schodzeniem ze schodów, przez co rzadko wychodzi ze swojego mieszkania i ma niewielki kontakt z ludźmi.

Oba opisane badania sugerują, że samotność szkodzi zdrowiu na niezliczoną ilość sposobów. osoby samotne mają większe problemy ze snem, są częściej poddenerwowane lub zestresowane, mają zwiększone ciśnienie i podwyższony poziom cholesterolu. W dodatku w podeszłym wieku szybciej doświadczają problemów z pamięcią i myśleniem.

"Niezależnie od płci, czy pochodzenia ważne jest żeby mieć ludzi, którzy są w stanie wspierać nas emocjonalnie" - mówi doktor Suzanne Steinbaum z Nowego Jorku, która nie brała udziału w żadnym z badań, ale która przyjrzała się uważnie ich wynikom. "Jesteśmy istotami towarzyskimi. Naprawdę potrzebujemy być otaczani innymi ludźmi. W otoczeniu przyjaciół, rodziny i miłości rozwijamy się, funkcjonujemy prawidłowo" - mówi.

Samotność to poważny problem, który jednak da się rozwikłać, twierdzi Steinbaum. Jako przykład podaje pacjentów po ataku serca, którzy przechodzą przez rehabilitację w gronie osób dotkniętych tym samym problemem - osób, które rozumieją przez co przechodzą i które mogą wspólnie na ten temat rozmawiać. Doktor Bhatt sugeruje z kolei, że nawet posiadanie zwierzaka domowego pomaga, kiedy jest się samotnym, zaś Perissinotto zachęca do dzielenia się odczuciami na temat samotności i izolacji, nawet z lekarzem pierwszego kontaktu.

Komentuj

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.

Najnowsze artykuły

Szybki marsz dla zdrowia

Bieganie obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, a także redukuje ryzyko cukrzycy. Wszystkie trzy są głównymi czynnikami powodującymi choroby...

Najnowsze artykuły

Szybki marsz dla zdrowia
Bieganie obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, a także redukuje ryzyko...
Rzucamy palenie - porady
Rzucanie palenia nie jest łatwie - wymaga czasu i wysiłku, często nie udaje się...
Odchudzam się

Najnowsze artykuły

Kremy na zimę i mróz
Zimą delikatna skóra twarzy i rąk wystawiona jest na działanie mrozu, wiatru i zmian temperatury (zwłaszcza przy przechodzeniu z ciepłego miejsca w zimne i na odwrót). Wszystkie te czynniki powodują...
Dbamy o paznokcie
O zdrowie i wygląd paznokci należy dbać, w przeciwnym razie możemy doprowadzić do ich osłabienia i zniszczenia - pęknięć, rozdwajania się, wyszuszenia i podrażnienia skórki wokół paznokci. Dbanie o...

Najnowsze artykuły

Astma
Astma oskrzelowa, czyli dychawica oskrzelowa charakteryzuje się częstymi, przejściowymi nawrotami duszności, spowodowanymi niedrożnością dróg...
Cukrzyca - kontroluj jedzenie
To co jemy i kiedy jemy wpływa na poziom cukru we krwi, dlatego bardzo ważna jest kontrola tego poziomu, zwłaszcza jeżeli chorujemy na cukrzycę, ale...

Najnowsze artykuły

Brutalne gry mogą zwiększać poziom agresji

Naukowcy z uniwersytetu stanowego w Ohio, USA przeprowadzili badanie mające sprawdzić, czy granie w brutalne gry wideo powoduje zwiększenie poziomu agresji u osób w nie grających. Całość badania...

Porady dla samotnych rodziców

Wychowywanie dziecka w pojedynkę oznacza stawanie przed wieloma trudnymi zadaniami i podejmowanie ważnych decyzji na własną rękę. Samotnym rodzicom jest trudniej, muszą więc...