Dbamy o stawy

Dbamy o stawy

Problem ze stawami to nie tylko przypadłość osób starszych, ale również sportowców, osób otyłych oraz wynik wielu przypadkowych i nieprzewidzianych wypadków, czy kontuzji. Problemy ze stawami mogą prowadzić do schorzeń i długotrwałych dolegliwości, dlatego bardzo ważne jest, żeby na nie uważać, oraz jeszcze ważniejsze - żeby o nie dbać, kiedy mamy z nimi problem. Poniżej przedstawiamy kilka porad - jak dbać o stawy, wzmacniać je oraz leczyć:

Ruch

Żeby zapewnić zdrowie swoim stawom, musisz często nimi ruszać. Im więcej będziesz się ruszać, tym mniej Twoje stawy będą sztywne. Kiedy pracujesz, czytasz coś lub oglądasz telewizję, postaraj się często zmieniać pozycję. Jeżeli pracujesz przy biurku, rób przerwy i poruszaj się trochę.

Odpowiednia ochrona 

Kontuzje mogą spowodować uszkodzenia chrząstki i zwężać stawy, a co za tym idzie, odległość między kośćmi, które mogą zacząć ocierać się o siebie. Powoduje to ból, otarcia i powstawanie zgrubień, które z kolei prowadzą do opuchnięć i stanów zapalnych stawów, a nawet reumatyzmu.

Żeby uniknąć takich przykrych konsekwencji należy dbać o stawy i chronić je przez całe życie. Zwłaszcza kiedy uprawiamy sport, który może powodować ryzyko, np. jeżdżąc na łyżworolkach powinniśmy zawsze używać ochraniaczy na łokcie i kolana.

Odpowiednia postawa

Bądź wyprostowany, nie garb się ani podczas siedzenia, ani podczas stania. Dobra postawa to ochrona dla stawów od karku począwszy, a na kolanach skończywszy. Są dwie bardzo dobre metody usprawniające prawidłową postawę – pływanie oraz szybkie chodzenie (im szybciej chodzimy, tym mocniej mięśnie pracują żeby utrzymać wyprostowaną postawę).

Sport, który nie obciąża stawów

Jeżeli chcesz ćwiczyć, ale masz obolałe stawy, musisz wybrać sport, który ich nie obciąża. Dobrym wyborem może być jazda na rowerze lub pływanie. Sporty, które obciążają stawy kompletnie odpadają, ponieważ mogą wpłynąć na pogorszenie się ich stanu, a nawet uszkodzić chrząstkę. Jeżeli chcesz ćwiczyć mając już staw zapalny stawów, najpierw skontaktuj się z lekarzem.

Waga

Bardzo ważna jest też waga – jeżeli bolą Cię stawy, możesz pomyśleć o zgubieniu kilku kilogramów. Pozbycie się zbędnych kilogramów pomaga odciążyć biodra, kolana, kark oraz plecy. Z kolei dodatkowe kilogramy, które przybieramy, mogą spowodować, że obolałe już stawy będą w jeszcze gorszym stawem, a także uszkodzić chrząstkę. Dlatego nawet trochę zgubionych kilogramów pomaga odciążyć stawy.

Wzmocnienie mięśni

Bardzo ważne jest wzmocnienie mięśni wokół stawów – spowoduje to mniejszy nacisk na stawy. Np. słabo rozwinięte mięśnie ud mogą zwiększyć ryzyko stanu zapalnego kolan. Nawet odrobinę wzmocnione mięśnie pomagają odsunąć takie ryzyko.

Jeżeli wzmocnisz mięśnie brzucha oraz mięśnie pleców, pomożesz chronić swoje stawy, ponieważ obie te partie mięśniowe pomagają w utrzymaniu równowagi. Im lepsza będzie Twoja równowaga, tym mniejsze ryzyko uszkodzenia stawów poprzez upadek lub inne uszkodzenia.

Rozruszanie stawów

Rozruszanie stawów jest bardzo ważne – każdy powinno rozruszać się w kilku możliwych kierunkach. Jeżeli masz problemy ze stawami, lekarz lub terapeuta pokaże Ci jak ćwiczyć, żeby rozruszać stawy i zadbać o ich giętkość.

Unikanie nadmiernego wysiłku 

Po wysiłku fizycznym normalny jest ból i zakwasy przepracowanych mięśni. Jeśli jednak ból trwa dłużej niż 48 godzin, może być to oznaką przemęczenia stawów. Dlatego należy pilnować, żeby się nie przetrenowywać i nie zmuszać do nadmiernego wysiłku. Jeżeli ból jest długotrwały i silny, należy nie trenować i dać ciału odpocząć, w przeciwnym razie można doprowadzić do kontuzji i stałych uszkodzeń.

Należy również uważać podczas noszenia toreb lub ciężkich przedmiotów (zwłaszcza, kiedy cierpimy na dolegliwości stawów). Lepiej unikać noszenia ciężkich przedmiotów, a podczas noszenia toreb, np. z zakupami, najlepiej nosić je na ramionach, zamiast w dłoni - w ten sposób ciężar opiera się na silniejszych mięśniach i stawach.

Jedzenie ryb

Jedzenie ryb pomaga przy stanach zapalnych stawów. Ryby takie jak makrela i łosoś są dobrym źródłem zdrowych tłuszczy omega 3. Tłuszcze te wpływają pozytywnie na stawy, a także redukują stany zapalne, które są przyczyną bólu. Jeżeli nie lubisz ryb, spróbuj tranu w kapsułkach, który przynosi podobne efekty.

Wzmocnienie kości

Wapno i witamina D pomagają wzmacniać kości. Silne kości zapobiegają upadkom, które mogą uszkadzać stawy. Produkty mleczne oraz zielone warzywa takie jak brokuły i jarmuż są dobrym źródłem wapnia.

Komentuj

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.

Najnowsze artykuły

Szybki marsz dla zdrowia

Bieganie obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, a także redukuje ryzyko cukrzycy. Wszystkie trzy są głównymi czynnikami powodującymi choroby...

Najnowsze artykuły

Szybki marsz dla zdrowia
Bieganie obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, a także redukuje ryzyko...
Rzucamy palenie - porady
Rzucanie palenia nie jest łatwie - wymaga czasu i wysiłku, często nie udaje się...
Odchudzam się

Najnowsze artykuły

Kremy na zimę i mróz
Zimą delikatna skóra twarzy i rąk wystawiona jest na działanie mrozu, wiatru i zmian temperatury (zwłaszcza przy przechodzeniu z ciepłego miejsca w zimne i na odwrót). Wszystkie te czynniki powodują...
Dbamy o paznokcie
O zdrowie i wygląd paznokci należy dbać, w przeciwnym razie możemy doprowadzić do ich osłabienia i zniszczenia - pęknięć, rozdwajania się, wyszuszenia i podrażnienia skórki wokół paznokci. Dbanie o...

Najnowsze artykuły

Astma
Astma oskrzelowa, czyli dychawica oskrzelowa charakteryzuje się częstymi, przejściowymi nawrotami duszności, spowodowanymi niedrożnością dróg...
Cukrzyca - kontroluj jedzenie
To co jemy i kiedy jemy wpływa na poziom cukru we krwi, dlatego bardzo ważna jest kontrola tego poziomu, zwłaszcza jeżeli chorujemy na cukrzycę, ale...

Najnowsze artykuły

Brutalne gry mogą zwiększać poziom agresji

Naukowcy z uniwersytetu stanowego w Ohio, USA przeprowadzili badanie mające sprawdzić, czy granie w brutalne gry wideo powoduje zwiększenie poziomu agresji u osób w nie grających. Całość badania...

Porady dla samotnych rodziców

Wychowywanie dziecka w pojedynkę oznacza stawanie przed wieloma trudnymi zadaniami i podejmowanie ważnych decyzji na własną rękę. Samotnym rodzicom jest trudniej, muszą więc...