Walka z depresją

Walka z depresją

Kiedy cierpisz na depresję, musisz korzystać z pomocy lekarza, chodzić na terapię i zażywać odpowiednie leki. Jednak możesz dopomóc sobie innymi metodami, a kiedy wyjdziesz już z depresji, stosować je dalej bez konieczności korzystania z terapii. Poniżej przedstawiamy metody na walkę z depresją.

Odżywiaj się odpowiednio

Istnieje połączenie umysłu z ciałem i chociaż nie ma żadnej konkretnej diety, która pomagałaby walczyć z depresją to zdrowa dieta może stać się częścią ogólnego planu leczenia. Pilnuj, żeby twoja dieta była bogata w warzywa i owoce, ryby, a także produkty pełnoziarniste – w ten sposób wzmocnisz nie tylko fizyczne, ale również psychiczne zdrowie.

Wybieraj jedzenie, które zapobiega zmianom nastroju

Tłuszcze omega-3 oraz witamina B12 pomaga osłabiać negatywne zmiany nastroju towarzyszące depresji. Tłuszcze omega-3 zawarte są m.in. w tuńczyku, makreli i łososiu, ale również w orzechach siemieniu lnianym, soi i ciemnozielonych warzywach. Z kolei witamina B12 występuje w owocach morza i nisko-tłuszczowych produktach mlecznych, a także suplementach diety.

Niech twój pupil pomoże Ci zapomnieć o troskach

Czasami twój zwierzak może naprawdę okazać się najlepszym przyjacielem, a nawet terapeutą. Kiedy bawisz się ze swoim zwierzakiem domowym, nie myślisz o problemach. Poza tym zajmując się nim na co dzień i dbając o niego, zobowiązujesz się do opieki nad kimś innym, a dbanie o innych może być bardzo dobrą terapią.

Zmniejsz ilość kofeiny

Poczucie niepokoju towarzyszy depresji, a zbyt duża ilość kofeiny w organizmie powoduje poddenerwowanie i niepokój. Zmniejszenie ilości kawy, herbaty, czekolady i innych produktów zawierających kofeinę pomoże ci zmienić samopoczucie na lepsze. Poza tym – będziesz spać lepiej.

Ćwicz żeby poprawić swoje samopoczucie

Aktywność fizyczna na wielu ludzi działa o wiele lepiej niż środki antydepresyjne – i nie chodzi wcale o intensywny wysiłek fizyczny. Aerobik z przyjaciółmi, spacer z psem, albo zwykła praca w ogrodzie po 15 minut dziennie już powoduje, że organizm oraz umysł czują się lepiej. Ponadto nie trzeba zmuszać się do jakiegokolwiek sportu – wybierz aktywność, która sprawia ci przyjemność, nieważne czy jest to koszykówka z przyjaciółmi, nordic-walking czy spacer.

Dobrym pomysłem jest ćwiczenie z innymi – zajęcia z aerobiku z innymi ćwiczącymi, mecz siatkówki w gronie najbliższych znajomych, a nawet spacer z koleżanką. Wspólne spędzanie czasu wprowadza entuzjazm, poczucie satysfakcji i zadowolenia i jest o wiele lepsze od ćwiczenia w pojedynkę.

Chwytaj światło

Podczas jesieni i zimy, ciemniejszych i chłodniejszych sezonach roku, większość z nas czuje się gorzej. Czujemy przygnębienie, smutek i zmęczenie. Jest to wynik braku odpowiedniego nasłonecznienia, nazywany depresją sezonową – promienie słoneczne mają ogromy wpływ na nasze samopoczucie, dlatego koniecznie dbaj o to, żeby pobierać odpowiednią ilość światła słonecznego. Depresję sezonową można leczyć terapią świetlną, ale też wystawieniem na sztuczne światło oraz psychoterapią.

Walcz z bólem

Depresja często wynika z chorób i częstego bólu – jeżeli zaniedbasz wizyty u lekarza, ból będzie częstszy i wpłynie na twoją psychikę. Migreny, bóle kręgosłupa, silne bóle menstruacyjne, etc. - ich skutki da się zmniejszyć lub całkiem zniwelować przy pomocy leków i terapii, musisz się tylko skonsultować z lekarzem.

Obudź w sobie kreatywność

Jest wiele sposobów na wyrażanie własnych uczuć, dzielenie się ze światem przemyśleniami – malarstwo, fotografia, muzyka, pisanie pamiętników, etc. Tworzenie może pomóc ci poczuć się lepiej, zyskać pewność siebie.

Nie musisz stworzyć dzieła sztuki, twórz dla siebie, rób to co sprawia ci przyjemność. Dzięki temu możesz lepiej zrozumieć kim jesteś i czego oczekujesz od życia, od siebie oraz od innych. Jeżeli będziesz mieć ochotę, podziel się swoją twórczością z innymi - aprobata ze strony bliskich doda ci energii.

Znajdź czas na relaks dla umysłu

Stres i niepokój pogłębiają efekty depresji, powodując, że jeszcze ciężej jest się z niej wyleczyć. Jeżeli nauczysz się relaksować psychicznie, na nowo odnajdziesz uczucie spokoju i kontroli. Spróbuj zapisać się na zajęcia jogi lub medytację. Możesz też po prostu zrelaksować się przy dobrej książce lub wziąć długą, gorącą kąpiel i posłuchać nastrojowej muzyki.

Wysypiaj się

Depresja mocno ingeruje w sen – niektórzy śpią za długo, inni za krótko, a jeszcze inni mają problemy z zaśnięciem. W miarę postępów w leczeniu depresji musisz nauczyć się dobrych nawyków związanych ze snem. Postaraj się chodzić spać i wstawać o tych samych porach, wypróbuj techniki relaksacyjne żeby szybciej zasnąć, etc. Zdrowy sen oznacza zdrowie fizyczne i psychiczne.

Trzymaj rodzinę i przyjaciół blisko

Ludzie, którzy cię kochają, zawsze będą chcieli cię wspierać. Jeżeli się od nich odsuwasz, nie mogą ci pomóc. Utrzymuj kontakt z najbliższymi i poświęcaj na to jak najwięcej czasu w miarę możliwości. Dzięki temu poczujesz się lepiej. Zadzwoń do przyjaciela i wybierzcie się razem do kina lub spotkaj się na kawę z rodzicami. Rozmawianie o problemie naprawdę pomaga – dobrze jest mieć kogoś kto cię wysłucha.

Unikaj alkoholu i narkotyków

Alkohol i narkotyki nie tylko spowalniają leczenie depresji, ale jeszcze ją pogłębiają. Ponadto mogą one kolidować z przyjmowanymi przez ciebie lekami. Jeżeli nadużywasz alkoholu lub narkotyków, od razu poproś o pomoc, dzięki temu będziesz mieć większe szanse na wyjście z depresji.

Komentuj

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.

Najnowsze artykuły

Szybki marsz dla zdrowia

Bieganie obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, a także redukuje ryzyko cukrzycy. Wszystkie trzy są głównymi czynnikami powodującymi choroby...

Najnowsze artykuły

Szybki marsz dla zdrowia
Bieganie obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, a także redukuje ryzyko...
Rzucamy palenie - porady
Rzucanie palenia nie jest łatwie - wymaga czasu i wysiłku, często nie udaje się...
Odchudzam się

Najnowsze artykuły

Kremy na zimę i mróz
Zimą delikatna skóra twarzy i rąk wystawiona jest na działanie mrozu, wiatru i zmian temperatury (zwłaszcza przy przechodzeniu z ciepłego miejsca w zimne i na odwrót). Wszystkie te czynniki powodują...
Dbamy o paznokcie
O zdrowie i wygląd paznokci należy dbać, w przeciwnym razie możemy doprowadzić do ich osłabienia i zniszczenia - pęknięć, rozdwajania się, wyszuszenia i podrażnienia skórki wokół paznokci. Dbanie o...

Najnowsze artykuły

Astma
Astma oskrzelowa, czyli dychawica oskrzelowa charakteryzuje się częstymi, przejściowymi nawrotami duszności, spowodowanymi niedrożnością dróg...
Cukrzyca - kontroluj jedzenie
To co jemy i kiedy jemy wpływa na poziom cukru we krwi, dlatego bardzo ważna jest kontrola tego poziomu, zwłaszcza jeżeli chorujemy na cukrzycę, ale...

Najnowsze artykuły

Brutalne gry mogą zwiększać poziom agresji

Naukowcy z uniwersytetu stanowego w Ohio, USA przeprowadzili badanie mające sprawdzić, czy granie w brutalne gry wideo powoduje zwiększenie poziomu agresji u osób w nie grających. Całość badania...

Porady dla samotnych rodziców

Wychowywanie dziecka w pojedynkę oznacza stawanie przed wieloma trudnymi zadaniami i podejmowanie ważnych decyzji na własną rękę. Samotnym rodzicom jest trudniej, muszą więc...