Jak uniknąć stresu w pracy?

Jak uniknąć stresu w pracy?

Stres związany z pracą, jeżeli jest silny lub powtarza się często, może nie tylko wpłynąć na naszą wydajność w pracy, ale również przenieść się na nasze życie prywatne – w takiej sytuacji nasi najbliżsi również stają się ofiarami naszego stresu.

Niezależnie od tego czy lubimy swoją pracę, czy nie, przysparza nam wielu kłopotów. Największe obawy w pracy to najczęściej goniące terminy, chęć poprawnego wykonania zadania, krytyka ze strony przełożonego, chęć zyskania aprobaty przełożonego, problemy z porozumieniem się ze współpracownikami, nieprzyjemności z klientami, etc.

Praca jako stały element życia

Życie zawodowe płynie równolegle z naszym życiem prywatnym i oba przenikają się niemal codziennie. Jeżeli nie lubimy swojej pracy lub jest ona dla nas źródłem dużego stresu, każdy dzień staje się udręką. Poranek jest torturą, ponieważ psychicznie bijemy się sami ze sobą i myślimy jedynie o pozostaniu w łóżku. W trakcie dnia siedzimy jak na szpilkach obawiając się uwag ze strony szefa lub kolejnego żmudnego zadania, zaś w domu wyładowujemy swój żal przelewając gniew na członków rodziny lub zadręczając ich psychicznie ciągłym narzekaniem na swoją pracę i opowiadaniem kolejnych historii z biura, które najczęściej negatywnie się nam kojarzą, nie sprawiają więc żadnej przyjemności naszym bliskim.

Bardzo ważne jest żeby przyzwyczaić się do wykonywanego zawodu, obowiązków z nim związanych, możliwych problemów jakie możemy napotkać każdego dnia, a także obowiązujących zasad panujących w naszym miejscu pracy. Jeżeli nauczymy się jak radzić sobie ze stresem w pracy, będziemy w stanie nie tylko nie przejmować się napotykanymi kłopotami, ale również radzić sobie z nimi, nie obawiać się ich i przede wszystkim poczuć się lepiej.

Unikanie stresu

Poniżej przedstawiamy listę porad, które mogą pomóc w radzeniu sobie ze stresem w pracy, ale również w organizacji i wydajności pracy.

Przygotuj listę zadań

Lista zadań sporządzona z wyprzedzeniem pozwala lepiej zorganizować sobie pracę i uniknąć niespodzianek, kiedy nagle okazuje się, że zapomnieliśmy o czymś ważnym. Lista ułożona według terminów lub podzielona na zadania ważne i mniej ważne, pozwala zawsze „trzymać rękę na pulsie” i dodaje otuchy oraz poczucia dobrze wykonanego zadania za każdym razem, kiedy skreślamy z niej jakiś punkt. Obraz zadań wykonywanych jedno za drugim pokazuje, że radzimy sobie z obowiązkami i że stawiane przed nami zadania nie są takie straszne, jak nam się wydaje (więc może niekoniecznie się nimi zanadto martwimy?).

Nie wyolbrzymiaj

Jeżeli postawione przed tobą zadanie wydaje ci się zbyt wymagające, daj sobie chwilę czasu na zastanowienie się nad nim oraz nad sposobami jego wykonania. Z początku może wydawać się, że stoi przed tobą mur nie do przeskoczenia – postaraj się przeanalizować możliwości, zastanowić kto może pomóc ci w wykonaniu zadania lub jakich narzędzi potrzebujesz. Często okazuje się, że nie jest tak źle jak nam się na początku wydawało. Jeżeli z góry założysz, że czekająca na ciebie praca do wykonania jest „zbyt trudna”, że sytuacja jest beznadziejna, to stracisz na starcie wszelki zapał i z niechęcią będziesz zabierać się za pracę, a to zawsze powoduje stres i złe sampoczucie.

Planuj krótkie przerwy

W miarę możliwości planuj sobie krótkie, ale częste przerwy – na rozprostowanie nóg, zaparzenie kubka kawy lub zaczerpnięcia świeżego powietrza. Jeżeli cały czas pracujesz twoje ciało i mózg męczą się, wywołują uczucie zmęczenia i niepokoju. Czasami kiedy jesteśmy bardzo zajęci i nie możemy zrobić przerwy wystarczy chwila oddechu i krótka pauza. Nie możesz cały czas koncentrować się na pracy – nie jesteś robotem i potrzebujesz przerw.

Nie bój się powiedzieć szefowi, kiedy nie dajesz rady

Obawa przed ocenieniem, przed naganą ze strony szefa (oraz oczywiście, utratą pracy) to jedno z największych źródeł stresu w życiu zawodowym. Obawy te często wywołują w nas taki stres, że sama myśl o spotkaniu z przełożonym paraliżuje. Niestety z tego też powodu często nie zwracamy się do szefostwa kiedy mamy z czymś problem, potrzebujemy porady lub odpoczynku.

Jeżeli nie wiesz jak coś zrobić lub potrzebujesz porady, nie bój zapytać się o to kogoś z większym doświadczeniem, nawet szefa. Nie musi to wcale oznaczać braku kompetencji – wręcz przeciwnie, oznacza to że zależy ci na poprawnym wykonaniu zadania; świadczy o twoim zaangażowaniu. Kiedy nie dajesz rady z zadaniem, kiedy czujesz przemęczenie i potrzebujesz odpoczynku, pomocy lub zastępstwa, nie bój się powiedzieć o tym szefostwu. Lepiej powiedzieć prawdę i uzyskać pomoc niż na siłę starać się zaimponować i przez zmęczenie lub stres zepsuć efekt końcowy.

Ciesz się z wykonanego zadania

Naucz się cieszyć nawet drobnymi rzeczami. Nie traktuj wszystkich czynności jako przykrych obowiązków, ale poszukaj sposobu na czerpanie radości z codziennych obowiązków, a nawet nagradzaj samego siebie, kiedy wykonasz duże zlecenie lub trudne zadanie. Wybierz się do ulubionej restauracji lub na kawę, traktując to jako świętowanie udanego dnia w pracy – w ten sposób praca zacznie kojarzyć się z sukcesami (nawet tymi małymi).

Ćwicz i wysypiaj się

W miarę możliwości znajdź czas na trochę ruchu – nawet 20 minut aktywności fizycznej dziennie wpływa pozytywnie zarówno na zdrowie psychiczne jak i fizyczne. Dzięki temu chemia w twoim mózgu wywołuje pozytywne nastawienie do świata, a praca przestaje wydawać się taka straszna, dzięki czemu jest mniej stresująca.

Drugą ważną rzeczą jest odpowiednia ilość snu – staraj się porządnie wysypiać, zwłaszcza w ciągu tygodnia. Kiedy nasz organizm jest wypoczęty, mamy w ciągu dnia więcej sił witalnych, a także lepsze samopoczucie.

Nie przynoś problemów związanych z pracą do domu

Chociaż możesz potrzebować podzielić się swoimi problemami z bliską ci osobą, narzekanie na temat pracy swojemu współmałżonkowi nie jest dobrym pomysłem. Przelewanie negatywnych uczuć na bliską osobę nie pomaga, a w dodatku powoduje pogorszenie nastroju również u tej osoby. Jeżeli narzekanie na pracę staje się nawykiem, po jakimś czasie słuchanie tego narzekania staje się udręką dla rodziny, która również ma swoje problemy i nie musi chcieć ciągle słuchać tego narzekania.

Postaraj się również ograniczać swoje negatywne emocje związane z pracą po przekroczeniu progu własnego domu – nie pozwól by twoja złość przeszła na najbliższych za rzeczy, za które nie są winne. Kiedy uda ci się to zrobić, dom na nowo stanie się oazą spokoju, w której odpoczniesz od pracy.

Kiedy przyjdzie czas na zmianę pracy, zmień ją!

Jeżeli twoja praca nie sprawia ci żadnej przyjemności lub nie radzisz sobie z problemami z nią związanymi, nie musisz trzymać się jej kurczowo. Twoje zdrowie psychiczne jest ważniejsze od pieniędzy i nawet jeżeli nowa praca okaże się gorzej płatna, może okazać się lecznicza dla twojego samopoczucia.

Nie musisz od razu rzucać pracy, ale możesz się nad tym zastanowić – przeanalizować możliwości, zastanowić nad tym co sprawia ci przyjemność. Może to zając miesiące, w tym czasie dalej możesz pracować w swoim miejscu pracy, ale poszukiwać czegoś nowego. Jeżeli twoja praca za bardzo cię stresuje i nie widzisz innego wyjścia, nie musisz w niej zostawać.

Komentuj

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.

Najnowsze artykuły

Szybki marsz dla zdrowia

Bieganie obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, a także redukuje ryzyko cukrzycy. Wszystkie trzy są głównymi czynnikami powodującymi choroby...

Najnowsze artykuły

Szybki marsz dla zdrowia
Bieganie obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, a także redukuje ryzyko...
Rzucamy palenie - porady
Rzucanie palenia nie jest łatwie - wymaga czasu i wysiłku, często nie udaje się...
Odchudzam się

Najnowsze artykuły

Kremy na zimę i mróz
Zimą delikatna skóra twarzy i rąk wystawiona jest na działanie mrozu, wiatru i zmian temperatury (zwłaszcza przy przechodzeniu z ciepłego miejsca w zimne i na odwrót). Wszystkie te czynniki powodują...
Dbamy o paznokcie
O zdrowie i wygląd paznokci należy dbać, w przeciwnym razie możemy doprowadzić do ich osłabienia i zniszczenia - pęknięć, rozdwajania się, wyszuszenia i podrażnienia skórki wokół paznokci. Dbanie o...

Najnowsze artykuły

Astma
Astma oskrzelowa, czyli dychawica oskrzelowa charakteryzuje się częstymi, przejściowymi nawrotami duszności, spowodowanymi niedrożnością dróg...
Cukrzyca - kontroluj jedzenie
To co jemy i kiedy jemy wpływa na poziom cukru we krwi, dlatego bardzo ważna jest kontrola tego poziomu, zwłaszcza jeżeli chorujemy na cukrzycę, ale...

Najnowsze artykuły

Brutalne gry mogą zwiększać poziom agresji

Naukowcy z uniwersytetu stanowego w Ohio, USA przeprowadzili badanie mające sprawdzić, czy granie w brutalne gry wideo powoduje zwiększenie poziomu agresji u osób w nie grających. Całość badania...

Porady dla samotnych rodziców

Wychowywanie dziecka w pojedynkę oznacza stawanie przed wieloma trudnymi zadaniami i podejmowanie ważnych decyzji na własną rękę. Samotnym rodzicom jest trudniej, muszą więc...