Posiłki w ciągu dnia

Małe i częste posiłki a odchudzanie

Rozłożenie posiłków w ciągu dnia jest kolejnym elementem, który ma duży wpływ na skuteczność odchudzania. Po przejściu przez nasze poprzednie wskazówki na temat diety wiesz, że odchudzając się należy utrzymywać ujemny bilans energetyczny, jedząc przy tym zbilansowane niskoglikemiczne potrawy. Kolejnym krokiem na drodze do zdrowego i skutecznego odchudzania jest odpowiednie rozłożenie posiłków w ciągu dnia.

Często i mało

Odchudzanie najłatwiej jest przeprowadzić jedząc częste, ale małe posiłki. Najlepiej, aby były one spożywanie w odstępie około 3,5 godzin, przy czym po posiłkach większych można zostawić 4 godziny przerwy a po mniejszych 2,5 godziny.

Dobrym rozwiązaniem jest spożywanie trzech większych i dwóch lub trzech mniejszych posiłków w ciągu dnia. Większymi będą: śniadanie, obiad oraz wczesna kolacja. Małe natomiast należy wpleść pomiędzy większe.

Jeżeli dla przykładu weźmiemy osobę, której dzień zaczyna się o 7.00 a kończy o 23.00, jej posiłki mogłyby być rozłożone na przykład tak:

  • 7.15 - śniadanie 20% kalorii
  • 10.00 - drugie śniadanie 10% kalorii
  • 12.00 - obiad / lunch 30% kalorii
  • 16.00 - podwieczorek 5% kalorii
  • 18.00 - wczesna kolacja / późny obiad 30% kalorii
  • 21.00 - mała wieczorna przekąska 5% kalorii (niekonieczna)

Posiłki rozłożone w ten sposób maksymalnie ograniczą uczucie głodu, jednocześnie pomagając Ci ustawić gospodarkę energetyczną oraz procesy trawienia tak, aby wspomagały one Twoje odchudzanie w jak najwyższym stopniu.

Gospodarka energetyczna

Przyczyną dla której właśnie takie rozłożenie posiłków najlepiej wspomaga odchudzanie jest sposób w jaki działa nasz metabolizm. Jeśli pomiędzy posiłkami robimy długie przerwy, organizm odbiera je jako głodówki. Uruchamia wtedy mechanizmy obronne i przy każdym posiłku stara się gromadzić w tkance tłuszczowej nadmiary energii na wypadek kolejnej długiej przerwy.

Regularne częste posiłki powodują natomiast, że organizm poprawia gospodarkę energetyczną oraz procesy trawienia, a magazynowanie nadmiernych kalorii jest znacznie obniżone. Można by powiedzieć, że organizm nie martwi się o przyszły niedobór kalorii i zużywa wszystko co dostanie.

Słówko o śniadaniu

Pierwszym Twoim posiłkiem zawsze powinno być śniadanie, jedzone właściwie zaraz po przebudzeniu. Coraz bardziej popularna moda na złapanie czegoś w drodze do pracy powoduje, że z reguły przez pierwszą godzinę głodzimy organizm. Opuszczanie śniadania natomiast, choć stosunkowo łatwe dla niektórych, jest absolutnie niedopuszczalne, jeżeli chce się przeprowadzić zdrowe odchudzanie. Po całej nocy bez jedzenia, nasz organizm bardzo potrzebuje nowej dostawy energii. Jeżeli jej nie dostarczymy, zaczyna wyzwalać się u nas reakcja na głód, która jak tłumaczyliśmy powyżej, utrudnia odchudzanie.

Jesz często i mało - obniżasz uczucie głodu

Jest wiele czynników, które wywołują uczucie głodu w organizmie. Dzięki spożywaniu częstych i małych posiłków, zmniejszamy uczucie głodu wywoływane przez dwa czynniki:

Poziom cukru we krwi

Obniżanie się poziomu cukru we krwi jest jednym z czynników wywołujących uczucie głodu. Cukier we krwi po zdrowym posiłku niskoglikemicznym zaczyna spadać po kilku godzinach. Spożywając częste posiłki, utrzymujemy poziom cukru we krwi na w miarę równomiernym poziomie, dzięki czemu rzadziej doświadczamy uczucia głodu.

Mały żołądek

Na poziom uczucia głodu wpływ ma też żołądek. Gdy jest pusty, wydziela hormon, który powoduje silne uczucie głodu. Wielkość naszych żołądków dostosowuje się natomiast do wielkości spożywanych posiłków. Gdy spożywamy małe a częste posiłki, żołądek kurczy się. Dzięki temu możemy wypełniać go małymi porcjami i uzyskiwać uczucie sytości.

UWAGA - tylko nie podadaj

Jedzenia częstych małych posiłków nie należy mylić z podjadaniem. Każdy posiłek powinien być zdrowy i dopasowany do całodziennej diety oraz być spożywany o mniej więcej tej samej porze każdego dnia. Pomiędzy tymi posiłkami nie powinno się podjadać, gdyż utrudnia to poprawne trawienie i nie sprzyja odchudzaniu.

O tym jak skonstruować kompleksową zdrową dietę przeczytasz w naszym poradniku: Zdrowa dieta odchudzająca.

Komentuj

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.

Najnowsze artykuły

Szybki marsz dla zdrowia

Bieganie obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, a także redukuje ryzyko cukrzycy. Wszystkie trzy są głównymi czynnikami powodującymi choroby...

Najnowsze artykuły

Szybki marsz dla zdrowia
Bieganie obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, a także redukuje ryzyko...
Rzucamy palenie - porady
Rzucanie palenia nie jest łatwie - wymaga czasu i wysiłku, często nie udaje się...
Odchudzam się

Najnowsze artykuły

Kremy na zimę i mróz
Zimą delikatna skóra twarzy i rąk wystawiona jest na działanie mrozu, wiatru i zmian temperatury (zwłaszcza przy przechodzeniu z ciepłego miejsca w zimne i na odwrót). Wszystkie te czynniki powodują...
Dbamy o paznokcie
O zdrowie i wygląd paznokci należy dbać, w przeciwnym razie możemy doprowadzić do ich osłabienia i zniszczenia - pęknięć, rozdwajania się, wyszuszenia i podrażnienia skórki wokół paznokci. Dbanie o...

Najnowsze artykuły

Astma
Astma oskrzelowa, czyli dychawica oskrzelowa charakteryzuje się częstymi, przejściowymi nawrotami duszności, spowodowanymi niedrożnością dróg...
Cukrzyca - kontroluj jedzenie
To co jemy i kiedy jemy wpływa na poziom cukru we krwi, dlatego bardzo ważna jest kontrola tego poziomu, zwłaszcza jeżeli chorujemy na cukrzycę, ale...

Najnowsze artykuły

Brutalne gry mogą zwiększać poziom agresji

Naukowcy z uniwersytetu stanowego w Ohio, USA przeprowadzili badanie mające sprawdzić, czy granie w brutalne gry wideo powoduje zwiększenie poziomu agresji u osób w nie grających. Całość badania...

Porady dla samotnych rodziców

Wychowywanie dziecka w pojedynkę oznacza stawanie przed wieloma trudnymi zadaniami i podejmowanie ważnych decyzji na własną rękę. Samotnym rodzicom jest trudniej, muszą więc...