Miażdżyca

Miażdżyca

Miażdżyca polega na odkładaniu się cholesterolu i innych lipidów w błonie wewnętrznej tętnic. W niektórych miejscach powstają szczególnie duże skupiska nagromadzonych lipidów. W miejscach tych w tętnicach powstają zmiany zwane przez lekarzy kasakami. Miejsca tego zgromadzenia lipidów wapnieją, powodując zwężenie światła tętnic oraz ich "zwapnienie". Tętnice stają się mniej elastyczne i utrudniają przepływ krwi. Narastające zwapnienia w końcu blokują przepływ krwi tak bardzo, że następuje niedokrwienie narządów. Dodatkowo w obszarach zmian występują także ubytki śródbłonka, powodujące przyścienne gromadzenie się płytek krwi i narastanie zakrzepów. Pęknięcie narastającego zakrzepu prowadzi do zamknięcia światła tętnicy i udaru.

Czynniki ryzyka choroby miażdżycowej

Czynniki ryzyka choroby miażdżycowej podzielić można na te, które możemy kontrolować i te, które są poza kontrolą. Najpierw przedstawiamy czynniki niekontrolowalne:

  • Wiek - Ryzyko miażdżycy rośnie wraz z wiekiem. Uważa się, że mężczyźni powyżej 45 a kobiety powyżej 50 roku życia powinny co roku badać poziom cholesterolu, jako jednego z ryzyk choroby wieńcowej.
  • Dziedziczenie - Osoby, u których w rodzinie występowały zawały serca oraz miażdżyca, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka choroby miażdżycowej.
  • Płeć - Ryzyko wystąpienia miażdżycy jest wyższe u mężczyzn niż u kobiet.

Opisane powyżej czynniki ryzyka choroby miażdżycowej są poza kontrolą. Nie możemy wpłynąć na swoja płeć, wiek ani historię chorobową rodziny. Możemy jednak kontrolować czynniki ryzyka opisane poniżej. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które znajdują się w jednej z powyższych grup ryzyka.

  • Wysoki poziom cholesterolu - osoby z wysokim poziomem cholesterolu, a w szczególności „złego” cholesterolu LDL, są znacznie bardziej narażone na ryzyko choroby miażdżycowej. Im wyższy poziom cholesterolu, tym łatwiej osadza się on wraz z innymi lipidami na ściankach tętnic.
  • Palenie tytoniu - palenie jest jedną z bardziej znanych przyczyn choroby miażdżycowej. Palenie tytoniu powoduje bowiem wzrost poziomu cholesterolu.
  • Wysokie ciśnienie - u osób cierpiących na wysokie ćiśnienie miażdżyca występuje częściej. Osoby o wysokim ciśnieniu powinny w szczególności unikać stresu, który jest jedną z kolejnych przyczyn chorób układu krążenia.
  • Stres - zauważa się zależność pomiędzy poziomem stresu a poziomem cholesterolu. Nadmierny stres jest czynnikiem zwiększającym ryzyko chorób serca. Długotrwały silny stres jest degradujący dla organizmu i niezwykle szkodliwy. Powinno się unikać sytuacji nadmiernie stresujących, szczególnie długotrwałych.
  • Nadwaga - u osób z nadwagą z reguły występuje wyższe ciśnienie oraz wysoki poziom cholesterolu. Nawet zrzucenie kilku kilogramów powoduje znaczący spadek poziomu cholesterolu we krwi, co przyczynia się do obniżenia ryzyka zachorowania na miażdżycę.
  • Alkohol - spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach powoduje zwiększone ryzyko podwyższonego ciśnienia. Stwierdzono jednak, że niewielkie ilości wina mają pozytywny wpływ na poziom cholesterolu we krwi.
  • Cukrzyca - osoby cierpiące na cukrzycę znajdują się w grupie szczególnie zagrożonej chorobami układu krążenia.

Komentarze

stres dlugotrwaly moze wkonczyc nie dajcie sie opetac

Dziękuje za pomoc jest mi to potrzebne :):*

Dlugotrwały stres i awitamonoza. Cholesterol i palenie nie mają wpywu na miażdżycę.

Komentuj

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.

Najnowsze artykuły

Szybki marsz dla zdrowia

Bieganie obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, a także redukuje ryzyko cukrzycy. Wszystkie trzy są głównymi czynnikami powodującymi choroby...

Najnowsze artykuły

Szybki marsz dla zdrowia
Bieganie obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, a także redukuje ryzyko...
Rzucamy palenie - porady
Rzucanie palenia nie jest łatwie - wymaga czasu i wysiłku, często nie udaje się...
Odchudzam się

Najnowsze artykuły

Kremy na zimę i mróz
Zimą delikatna skóra twarzy i rąk wystawiona jest na działanie mrozu, wiatru i zmian temperatury (zwłaszcza przy przechodzeniu z ciepłego miejsca w zimne i na odwrót). Wszystkie te czynniki powodują...
Dbamy o paznokcie
O zdrowie i wygląd paznokci należy dbać, w przeciwnym razie możemy doprowadzić do ich osłabienia i zniszczenia - pęknięć, rozdwajania się, wyszuszenia i podrażnienia skórki wokół paznokci. Dbanie o...

Najnowsze artykuły

Astma
Astma oskrzelowa, czyli dychawica oskrzelowa charakteryzuje się częstymi, przejściowymi nawrotami duszności, spowodowanymi niedrożnością dróg...
Cukrzyca - kontroluj jedzenie
To co jemy i kiedy jemy wpływa na poziom cukru we krwi, dlatego bardzo ważna jest kontrola tego poziomu, zwłaszcza jeżeli chorujemy na cukrzycę, ale...

Najnowsze artykuły

Brutalne gry mogą zwiększać poziom agresji

Naukowcy z uniwersytetu stanowego w Ohio, USA przeprowadzili badanie mające sprawdzić, czy granie w brutalne gry wideo powoduje zwiększenie poziomu agresji u osób w nie grających. Całość badania...

Porady dla samotnych rodziców

Wychowywanie dziecka w pojedynkę oznacza stawanie przed wieloma trudnymi zadaniami i podejmowanie ważnych decyzji na własną rękę. Samotnym rodzicom jest trudniej, muszą więc...