Klasterowy ból głowy

Punkt Zdrowia

Klasterowy ból głowy to rzadka jednostka chorobowa, która może jednak przebiegać z bardzo groźnymi konsekwencjami. Niektórzy badacze twierdzą, że jest ona jedną z największych dolegliwości bólowych, jakich może doświadczać człowiek przy całkowicie zachowanej świadomości. Inaczej nazywany jest zespołem Hortona lub histaminowym bólem głowy. Choroba ta dotyka mężczyzn aż 9 razy częściej niż kobiety, przeważnie w wieku młodym i średnim.

Główne dolegliwości

Klasterowe bóle głowy są wyjątkowo silne, jednostronne, zlokalizowane przeważnie w okolicy oczodołu oraz w przylegającym obszarze czoła i skroni. Dodatkowo po tej samej stronie co dolegliwości bólowe pojawiają się przeróżne objawy wegetatywne: zaczerwienienie spojówki, łzawienie z oka, uczucie zatkania nosa, zaczerwienienie i wzmożenie potliwości czoła, wyciek śluzowy z nosa. Ból pojawia się nagle i szybko ustępuje, a czas trwania napadu mieści się w przedziale 15 - 180 minut.

Charakterystyczną cechą jest pojawienie się swoistych zachowań takich jak: niepokój, pobudzenie, rozbijanie się, zachowania histeryczne, nadmierna ruchliwość, agresja, a nawet samobójstwa. Chory nie jest w stanie leżeć, usiedzieć w miejscu. Ból zmusza go do ciągłego chodzenia, czasami pojawia się w nocy i przerywa sen.

Patomechanizm choroby nie jest w pełni poznany. Ból jest najprawdopodobniej efektem uwalniania substancji wywołujących ból (np. histaminy) z komórek tucznych w zwoju nerwu trójdzielnego. Istnieją teorie opisujące różne mechanizmy immunologiczne, zaburzenia hormonalne i neuropeptydowe. Żadna z tych teorii nie została jednoznacznie potwierdzona.

Przebieg choroby

Jest to choroba przewlekła, która cechuje się występowaniem tak zwanych klasterów - zgrupowań napadów bólu. Średnio pojawiają się 3 – 8 napadów bólu tygodniowo i trwają przez kilka do kilkunastu tygodni. Pomiędzy klasterami występują remisje, które mogą trwać nawet kilkanaście lat. Najczęściej notuje się jeden klaster rocznie, w większości po tej samej stronie.

Klasterowy ból głowy podzielić można na epizodyczny i przewlekły. W pierwszym przypadku występują co najmniej dwa klastery oddzielone minimum miesięcznym okresem remisji i trwają od 7 dni do roku. Natomiast przewlekły ból klasterowy trwa dłużej niż rok, a remisje, jeżeli w ogóle występują, są krótsze niż miesiąc. Zazwyczaj postać epizodyczna z czasem przechodzi w przewlekłą poprzez systematyczne zmniejszanie czasu remisji i zwiększanie ilości napadów bólu w klasterach. Rzadziej natomiast choroba pozostaje do końca życia bez progresji pod jedną postacią.

Choroba może rozpocząć się w każdym wieku, również u dzieci i osób starszych, ale najczęściej pojawia się pomiędzy 2 a 4 dekadą życia. Jak już wspomnieliśmy dotyka ona przede wszystkim mężczyzn.

Leczenie klasterowych bólów głowy

Na początku zaczyna się od leczenia doraźnego. Przeważnie zanim klasyczne leki doustne zaczną działać, ból ustępuje samoistnie. Stąd często szybko przechodzi się na doraźne leczenie zapobiegawcze, w którego skład wchodzą glikokortykosterydy. Terapia ta polega na podawaniu przez 2 tygodnie sterydów w wysokiej dawce, a następnie na stopniowym ich odstawianiu. Jeżeli obydwie techniki zawiodą w przypadku bólów przewlekłych lub częstych nawrotów w postaci epizodycznej, przechodzi się na stałe leczenie zapobiegawcze. Stosuje się obecnie dwa leki: werapamil i lit. Leki te mają inne podstawowe zastosowania, a ich mechanizm działania w klasterowym bólu głowy nie został do końca poznany. Werapamil jest lekiem przeciwarytmicznym, a lit stosuje się przede wszystkim w leczeniu stanów maniakalnych, a także w zapobieganiu psychozie afektywnej jedno- i dwubiegunowej.

Możliwe jest również leczenie inwazyjne: nastrzykiwanie zwoju nerwu trójdzielnego alkoholem, glicerolem lub lidokainą, co powoduje jego zmniejszenie i osłabienie jego aktywności. Można zastosować także leczenie chirurgiczne oraz naświetlanie promieniowaniem gamma. Jednak oba radykalne zabiegi wiążą się z ryzykiem powikłań, takich jak: trwałe uszkodzenie nerwu trójdzielnego z zaburzeniami czucia na twarzy, na spojówce i rogówce z wtórnym jej owrzodzeniem oraz bóle neuralgiczne i zbaczanie żuchwy przy porażeniu włókien ruchowych.

Komentarze

Przez kilka lat doswiadczylem tego bolu-to byly straszne dolegliwosci-bol nie do wytrzymania !!! dopiero po latach jeden z neurologow rozpoznal,ze to choroba HORTONA-po tygodniowym leczeniu szpitalnym bol ustapil-do dzis nie wiem co to bol glowy-swiatlowstret itd.

To czysty przypadek, że po tygodniowym pobycie w szpitalu ból przeszedł. Niestety, to remisja. Oby jak najdłuższa, szczerze tego życzę. Moja Mama miała remisję, która trwała 9 lat.

 

Mi właśnie po 2 latach dzisiaj znowu powrócił. A już myślałem że to koniec.

Mnie rownież po dwóch latach powrócił ból i to wtym samym czasie jak u Ciebie. Ale u mnie podejrzewano neuralgię nerwu trójdzielnego i ostatnio brałem Amizepin. Nie mniej bardziej skłonny jestem do klasterowego bólu. Obecnie lekarz przypisał mi Tegretol CR – 200mg i nie pomaga chyba wrócę do sterydów (Metypred)

Komentuj

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.

Najnowsze artykuły

Szybki marsz dla zdrowia

Bieganie obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, a także redukuje ryzyko cukrzycy. Wszystkie trzy są głównymi czynnikami powodującymi choroby...

Najnowsze artykuły

Szybki marsz dla zdrowia
Bieganie obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, a także redukuje ryzyko...
Rzucamy palenie - porady
Rzucanie palenia nie jest łatwie - wymaga czasu i wysiłku, często nie udaje się...
Odchudzam się

Najnowsze artykuły

Kremy na zimę i mróz
Zimą delikatna skóra twarzy i rąk wystawiona jest na działanie mrozu, wiatru i zmian temperatury (zwłaszcza przy przechodzeniu z ciepłego miejsca w zimne i na odwrót). Wszystkie te czynniki powodują...
Dbamy o paznokcie
O zdrowie i wygląd paznokci należy dbać, w przeciwnym razie możemy doprowadzić do ich osłabienia i zniszczenia - pęknięć, rozdwajania się, wyszuszenia i podrażnienia skórki wokół paznokci. Dbanie o...

Najnowsze artykuły

Astma
Astma oskrzelowa, czyli dychawica oskrzelowa charakteryzuje się częstymi, przejściowymi nawrotami duszności, spowodowanymi niedrożnością dróg...
Cukrzyca - kontroluj jedzenie
To co jemy i kiedy jemy wpływa na poziom cukru we krwi, dlatego bardzo ważna jest kontrola tego poziomu, zwłaszcza jeżeli chorujemy na cukrzycę, ale...

Najnowsze artykuły

Brutalne gry mogą zwiększać poziom agresji

Naukowcy z uniwersytetu stanowego w Ohio, USA przeprowadzili badanie mające sprawdzić, czy granie w brutalne gry wideo powoduje zwiększenie poziomu agresji u osób w nie grających. Całość badania...

Porady dla samotnych rodziców

Wychowywanie dziecka w pojedynkę oznacza stawanie przed wieloma trudnymi zadaniami i podejmowanie ważnych decyzji na własną rękę. Samotnym rodzicom jest trudniej, muszą więc...